poniedziałek, 14 października 2013

Substancje nawilżające w kosmetykach

Większość z  Nas potrafi trafnie wskazać substancje nawilżające czy natłuszczające, które powinny znajdować się w kosmetykach, jednak nie każdy wie jak te substancje dokładnie działają.

Chciałabym Wam ogólnie przybliżyć działanie tych substancji oraz ich podział, a także obalić pewne mity reklamowe.

Składniki nawilżające dzielimy na 3 grupy :

1) Skł.nawilżające Hydrofilne, zatrzymujące wodę
2) Skł.nawilżające Okluzyjne Hydrofobowe
3) Skł.nawilżające Modyfikujące Warstwę Rogową i Barierę Ochronną Naskórka

Składniki Hydrofilne

Działają na zasadzie przyciągania i wiązania wody, przez co keratyna naskórkowa zostaje lepiej nawodniona w efekcie czego warstwa rogowa naskórka staje się bardziej uelastyczniona. (Pamiętajmy przy tym, że naskórek składa się z 5 warstw, po kolei od góry : warstwa rogowa,warstwa jasna, warstwa ziarnista, warstwa kolczysta, oraz warstwa podstawna inaczej rozrodcza).

Składniki Hydrofilne dzielą się również na 2 grupy :

1) Składniki działające powierzchownie (Inaczej : wiążą wodę na powierzchni naskórka- na warstwie rogowej )
2) Składniki wnikające do powierzchownych warstw naskórka

AD 1)  Do substancji działających powierzchownie możemy zaliczyć przede wszystkim takie substancje jak : kwas hialuronowy, kolagen, PCA (kwas piroglutaminowy), sorbitol

I tutaj chciałabym obalić mit jako, że kolagen stosowany w kremach tak niesamowicie działa na naszą skórę wchłaniając się w niższe warstwy naskórka i uzupełniając jego niedobory w naszej skórze! Nic bardziej mylnego ! Kolagen jest białkiem tkanki łącznej i odpowiada za elastyczność skóry. Jego brak powoduje min.powstawanie zmarszczek. Działa na zasadzie zatrzymywania wody w naskórku. Kolagen oczywiście można wykorzystywać np. w mezoterapii czy ultradźwiękach i wtedy rzeczywiście zostanie wchłonięty w niższe warstwy naskórka, ale stosowany w kremach niestety jego cząsteczka jest zbyt duża aby przenikała głebiej i dlatego działa tylko na powierzchni warstwy rogowej, nawilżając górną warstwę naskórka. Kolagen również mona stosować jako wypełniacz zmarszczek medycynie estetycznej

Kwas Hialuronowy - glikozoaminoglikan, tak jak kolagen składnik tkanki łącznej i skóry właściwej. W skórze właściwej kwas hialuronowy chłonie i zatrzymuje wodę, dzięki czemu skóra pełni funkcje magazynu dla wody. Tak jak pisałam wyżej, z racji tego iż zalicza się do skł.hydrofilnych-chłonie i zatrzymuje wodę w naskórku, tworzy na powierzchni warstwy rogowej wodny film ochronny.  W kosmetykach stosuje się go obok innych substancji nawilżających, wnikających do naskórka. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również do zabiegów mezoterapii nawilżającej, a także w medycynie estetycznej np.do wypełniania zmarszczek czy wypełniania ust.

PCA- jest naturalnym składnikiem NMF ( naturalny czynnik nawilżający skóry ).

Sorbitol-  niedrażniący alkohol, utrzymuje wodę na powierzchni naskóka

AD 2 )  Do substancji wnikających i działających w naskórku zaliczamy min: glicerol, glikol propylenowy, aminokwasy, mocznik, mleczan sodu, pantenol

Glicerol,Gliceryna- są to jedne z najczęściej stosowanych substancji w kosmetykach i jedne z najbardziej znanych składników.Chłoną wodę i ułatwiają złuszczanie korneocytów. Mogą również wpływać na formę fizykochemiczną lipidów naskórka- ułatwiają utrzymanie ich w stanie ciekłokrystalicznym i nieprzechodzenie ich w formę krystaliczną, częściej spotykaną w skórze suchej, a także w środowisku o niskiej wilgotności.

Glikol propylenowy i butylenowy- alkohole o właść. higroskopijnych. Mają właściwości rozpuszczające substancje nierozpuszczalne w wodzie. Zwiększają również penetrację naskórkową innych składników.

Pantenol- alkohol o właściwościach nawilżających. Ma również działanie łagodzące i wspomagające gojenie ran.

Kwas mlekowy- alfa-hydroksykwas, o właść. nawilżających. Wchodzi w skład NMF. Jego działanie polega na zmniejszaniu przylegania komórek, a co się z tym wiążę złuszczania korneocytów. Może mieć działanie drażniące.

Kwas glikolowy- (jego działanie dokładniej opiszę w innym poście), alfa-hydroksykwas, ma silne działanie złuszczające i słabsze działanie higroskopijne. Jego wpływ na nawilżanie jest spowodowany usuwaniem martwych pozbawionych wody komórek naskórka. Kwas glikolowy również zwiększa zawartość mukopolisacharydów w skórze-co jest powodem lepszego nawilżenia.

Mocznik- ma działanie higroskopijne i ma właściwości regenerujące naskórek, poprawia naturalne właściwości wiązania wody przez keratynocyty. stosowany w większych stężeniach 20-50% ma silne działanie złuszczające ( np.stosowanie do złuszczania rogowaceń stóp)

Składniki Hydrofobowe

Substancje zaliczane do tej grupy tworzą na powierzchni  naskórka nieprzepuszczalny dla parującej wody filtr. Niektóre częściowo wnikają do naskórka ( uzupełniając tym samym lipidy ochronnej warstwy naskórka), ale większość pozostaje na powierzchni. Zaliczamy do nich przede wszystkim oleje mineralne (np.olej parafinowy), wazelinę, woski stałe (np.wosk pszczeli) i woski ciekłe, oraz pochodne silikonów. Kosmetyki z zawartością tych substancji powinny być stosowane w szczególności w pielęgnacji cery bardzo suchej, wymagającej silnego nawilżenia i natłuszczenia. Tłuszcze te powinno stosować się w mieszaninie z substancjami hydrofilnymi.

Składniki modyfikujące barierę ochronną

Do tej grupy zaliczamy substancje, które są naturalnie produkowane przez naskórek i które wchodzą w skład lamelarnej struktury cementu międzykomórkowego. Są to : ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe.
"Proces wytwarzania lipidów przez naskórek jest procesem stałym. W momencie uszkodzenia bariery ochronnej przez czynniki chemiczne lub fizyczne, w także w wyniku wywołanego np. przez suche powietrze, podniesienia TEWL-naskórek reaguje aktywacją syntezy lipidów w ciałkach lameralnych. (TEWL-przeznaskórkowa utrata wody ). Z wiekiem a także pod wpływem stresu różnego pochodzenia lipidy blaszek lamelarnych odtwarzają się coraz wolniej. Stosując miejscowo mieszaninę naturalnych lipidów, mozna wspomóc regenerację blaszek lamelarnych naskórka."


Przedstawiłam ogólne wiadomości na temat podziału substancji nawilżających, najważniejsze jest aby nie wierzyć zbytnio w to co mówią w reklamach, tylko sprawdzać samemu informacje :) Przecież kupując dany kosmetyk chcemy aby nam pomagał, oczekujemy efektów i nie chcemy wyrzuć pieniędzy w "błoto". Jednak to, że tak jak pisałam np. kolagen działa tylko na powierzchni naskórka, nie znaczy, że mamy rezygnować z kosmetyków z jego zawartością. Po prostu starajmy się zgłębiać wiedzę na temat czegoś co aktualnie stosujemy czy chcemy zacząć stosować, tak aby nie wciskano nam 'ciemnoty' - jesteśmy przecież rozumnymi ludźmi ; ) tak czy inaczej, musimy stosować codziennie kosmetyki z substancjami powierzchniowo działającymi jak i z tymi, które wchłaniają się głębiej :) czytajmy skład danego produktu, wgłębiajmy się w informacje dotyczące danego składniku, a nikt nie będzie w stanie wciskać nam kitu.

Już niedługo opublikuje post z ogólnymi substancjami, które powinny być zawarte w kosmetykach z nazewnictwem INCI-które widnieje na danym produkcie. Może pomoże to niektórym w wyborze odpowiedniego preparatu :)


4 komentarze:

 1. ciekawy post, przydatny :). Jednak sam sklad to nie wszystko :), tajemnica tkwi w technologi :). Dwa kremy z tymi samymi skladnikami a o innej technologi moga miec calkiem inne dzialanie :).

  OdpowiedzUsuń
 2. dokładnie :) poza tym trzeba troszkę się bardziej interesować składem kosmetyków, chociażby na takim podstawowym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny post...to prawda technologia jest bardzo ważna, ale i dość droga.Dlatego stąd te różnice cenowe kosmetyków,a skład jest bardzo ważny i zawsze powinno go się czytać,ale nie zawsze jest się wstanie odgadnąć co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami składników.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, do technologi doliczmy reklamę danej firmy i kosmetyku i szereg licznych badań i stad się biorą ceny. Co do składników, własnie zamierzam troszkę przybliżyć czytelnikom nazewnictwo INCI, chyba, że wy bedziecie szybsze :)

   Usuń

Bardzo dziękuje za każdy pozostawiony komentarz :) jeśli podoba Ci się mój blog-zapraszam do obserwacji-odwdzięczę się tym samym :)