środa, 22 maja 2013

Kwasy Owocowe- Eksfoliacja kwasem glikolowym


Zabieg z Kwasami powinien zostać przeprowadzony przed osobę wykwalifikowaną w tej dziedzinie, niezbędne jest odpowiednie szkolenie oraz zawód (kosmetyczka,kosmetolog, lekarz medycyny estetycznej- w wyższych stężeniach kwasu). Ja ukończyłam 3 szkolenia, mianowicie z firmy Chantarelle, Dermiki oraz Jadwigi. Z firmy Jadwiga szkolenie dotyczyło kwasów AHA oraz BHA (alfohydroksykwasy oraz betahydroksykwasy-kwas salicylowy) .

Krótko o Kwasach

Ogólnie mówiąc zabieg eksfoliacji kwasami jest peelingiem chemicznym.Technicznie zaś mówiąc kwas po nałożeniu na skórę powoduje rozluźnienie wiązań pomiędzy korneocytami naskórka, co powoduje złuszczenie martwych komórek skóry. Kwas wnika głębiej w skórę, dlatego również pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Kwasy oczyszczają gruczoły łojowe z zalegającej masy łojowo-tłuszczowej, tak więc oprócz tego,że pomagają pozbyć się przebarwień i zniwelować drobne zmarszczki (poprzez złuszczenie) leczą trądzik pospolity. Pomagają w nawilżeniu skóry, wybielają i odnawiają naskórek. Kosmetyczki w zakładach używają stężenia do 40%, wyższe są zarezerwowane dla lekarzy medycyny estetycznej.Osoba, która nie miała do czynienia z tego typu zabiegiem nie powinna się za to zabierać, gdyż niestety można zrobić krzywdę pacjentce. Zbyt długie trzymanie preparatu, bądź złe dobranie stężenia i ph może powodować przebarwienia bądź odbarwienia, stany zapalne, pieczenie naskórka itp. Podczas zabiegu towarzyszyć może jednak swędzenie i lekkie pieczenie, jest to normalne, jednak trzeba obserwować skóre, która ulega zaczerwienieniu, zbyt długie trzymanie na skórze może również powodować oparzenia i strupki. W doborze odpowiedniego stężenia i ph powinno się też uwzględnić czy jest to pierwszy zabieg czy kolejny, gdyż przy pierwszym powinno się wybrać mniejsze stężenie i wyższe ph, należy zobaczyć jak skóra reaguje, dopiero przy kolejnych zabiegach można pozwolić sobie na więcej. Należałoby przeprowadzić całe serie dla otrzymania fajnego efektu, 4-8 zabiegów.
Preparat trzymamy na skórze zależnie od zaleceń producenta ale również też od grubości skóry, od jej wrażliwości oraz od tego jaki cel chcemy osiągnąć, czy lekko nawilżyć czy pozbyć się przebarwień. Czas waha się od 2 do 10 min. Po upływie czasu w zależności od firmy kosmetycznej nakładamy neutralizator (z d'pantenolem i alantoina , Wit.E)- który hamuje działanie kwasu bądź zmywamy duża ilością zimnej wody.
Po wykonaniu zabiegu koniecznością jest stosownie kremu z filtrem min SPF 30, oraz bezwzględny zakaz opalania do 3 tyg.


Najbardziej popularnym jest kwas glikolowy, należy do AHA (alfahydroksykwasów). Ja używam stężenia 30% i ph 1,4. Zasada jest taka , że im niższe ph tym większe złuszczanie. Np przy ph 3,5 złuszczenie jest b.delikatne, działanie wtedy jest nawilżające i powierzchowne.
Dla cery trądzikowej i tłustej powinno się używać zabiegów i kosmetyków na bazie: kwasu azealinowego, pirogronowego i mlekowego
Ostatnio coraz częściej używa się kwasu migdałowego- można stosować go przez cały rok, gdyż nie powoduje przebarwień oraz również dla cery wrażliwej, gdyż jest delikatniejszy od pozostałych kwasów
Kwas salicylowy (BHA) stosowany przy cerze trądzikowej, gdyż dobrze odnajduje się w środowisku tłustym
Kwas kojowy- przy cerze z przebarwieniami, gdyż hamuje wydzielanie melaniny

Wskazania (i działanie )do stosowania kwasów:
-nawilżenie, ujędrnienie, odżywienie
-ograniczenie trądziku pospolitego
-normalizacja procesu rogowacenia
-spłycenie blizn
-pobudzenie odnowy komórkowej
-rozjaśnienie przebarwień
-rozświetlenie skóry

Przeciwwskazania:
-trądzik różowaty
-ciąża
-stany zapalne, ropne, 
-wypryski
-skaleczenie, opryszczka
-przyjmowanie hormonów( w połączeniu z kwasami mogą powodować przebarwienia)
-przyjmowane retinoidy (pochodna wit A)
-teleangiektazje i c.bardzo wrażliwa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za każdy pozostawiony komentarz :) jeśli podoba Ci się mój blog-zapraszam do obserwacji-odwdzięczę się tym samym :)